Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility A BELSŐÉPÍTÉSZET MESTEREI – MESTERKÉPEK: Beleznay Éva | Budapesti Metropolitan Egyetem

A BELSŐÉPÍTÉSZET MESTEREI – MESTERKÉPEK: Beleznay Éva

A FENNTARTHATÓSÁG EMBERI TÉNYEZŐI


Beleznay Éva előadását soroztunk első előadójának (Reith András építész) záró gondolata, az emberközpontúság iniciálta, tehát annak egyenes folytatása.
Leáldozóban az a gondolkodásmód, amely kizárólag autoriter döntésekkel fejleszt várost, épületet vagy design-t. Ma már fordítva, az emberi élhetőség és elérhetőségi igényből indulunk ki, és tágíjuk ki a gondolkodást egészen az épített vagy táji környezetig.

Éva nemzetközi és hazai városfejlesztési, főépítészi, a vizuális nevelés- és oktatásban szerzett tapasztalatait osztja meg velünk, ezen tevékenységét a legkisebbektől a legnagyobbakig, játékosan a gyakorlatba ültetve. Meggyőződése szerint nem lehet elég korán kezdeni annak a tudatosítását, hogy az építés társadalmi ügy, és az embereknek joga van hangot adni és tevékenyen alakítani azt. Szintén alapvetés a térpszichológia hatása ránk, vagy az, hogy az érzékszerveink összességére ható térképzés határozza meg a léttudatunkat, mely egyértelműen egy folyamatos emocionális válasz az életünk során* (J. Pallasmaa: 7 érzékszervre ható építészet).


Az előadás szinopszisa:
Az emberiség korábban soha nem látott kihívásokkal néz szembe. A klímaválság az emberiség életfeltételeit fenyegeti, emellett a szegénység és társadalmi egyenlőtlenség fokozódik. Ezekre a kihívásokra globális, nemzeti, települési, de egyéni szinten is gyors válaszokat kell adnunk.
Míg korábban az ember a környezetével összhangban élt, az ipari forradalom óta a beavatkozásaink a műszaki infrastruktúra hangsúlyát hordozták, és ez az egyensúly felborult. Ma a világ újra az emberközpontú és a természeti környezetet tiszteletben tartó megoldásokat keresi. Szakmánk kötelessége, hogy regeneratív/megújító tervezéssel alakítsa környezetét, amely során a város, az épület, az emberek és a természet együtt fejlődnek szimbiózisban, messzemenően biztosítva a sikeres közös együttélést.
Az előadásban az elméleti alapok mellett számos példát bemutat, amely az épületeink és környezetük formálása és átalakítása során ezt az új irányt képviselik.



UN17 Village by Lendager Group



Beleznay Éva urbanista, építész, fenntarthatósági szakértő. Jelenleg önállóan és a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének (HuGBC) vezető tanácsadójaként környezettudatos építéssel foglalkozik, a HuGBC-nek korábban vezetőségi tagja és alelnöke volt. Emellett kiemelt szakmai témaköre a városrehabilitáció. Az utóbbi évtizedben a környezeti kultúra oktatásához kapcsolódó munkában is aktívan részt vett. 2005-2010-ig Budapest Főváros Önkormányzata Városfejlesztési, Gazdálkodási, Szociálpolitikai Főpolgármester-helyettesi Iroda vezetőjeként és városfejlesztési referenseként, majd Budapest megbízott főépítészeként a főváros területfejlesztéssel és -rendezéssel, a településfejlesztéssel és -rendezéssel, az épített környezet alakításával és védelmével, az építésüggyel kapcsolatos szakmai feladatok ellátásának, döntés előkészítésének felelőse volt. Korábban mind köztisztviselőként, mind tervezőként és kutatóként végzett szakértői munkát városfejlesztési koncepciók, stratégiák, és programok kidolgozásában, településrendezési tervek készítésében.