Előfizetett adatbázisaink:
- Az Arcanum Digitális Tudománytár (ADT) Magyarország legnagyobb és folyamatosan bővülő digitális periodika adatbázisa, amelyben teljes szöveggel találsz szaklapokat, valamint heti- és napilapokat is.
- Az adatbázis intézményi eduID belépéssel érhető el a fenti linken. A felhasználónév és jelszó ugyanaz, mint a Neptunban.
- A GreenFILE kutatásokkal alátámasztott információval szolgál, amely lefedi az ember környezetre gyakorolt hatásának minden vonatkozását. A gyűjtemény tudományos, igazgatási és közérdeklődésre számot tartó anyagokat foglal magában, és többek között a globális felmelegedés, a zöld építés, a környezetszennyezés, a fenntartható mezőgazdaság, a megújítható energia és az újrahasznosítás témakörében kereshetők benne anyagok. Az adatbázis több mint 1 000 000 rekord indexelését és referátumait tartalmazza, valamint szabad hozzáférést biztosít több mint 15 000 rekord teljes szövegéhez.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó.
- Távoli eléréshez válaszd az ‘Institutional Login’ opciót, majd a legördülő menüben a ‘Hungarian eduID.hu Federation’ kiválasztása után a Budapest Metropolitan University-t. A belépéshez a Neptunban is használt felhasználónév és jelszó szükséges.
- A gyűjtemény a fenntarthatóságot és az ellenálló képességet széleskörűen, több mint 30 tudományágat felölelve vizsgálja. Az adatbázis könyvtárosok, tudósok és szakpolitikai kutatók együttműködésével jött létre, és a legfontosabb folyóiratokat, valamint a világ vezető kutatóintézeteinek nyílt kutatási jelentéseit foglalja össze. A JSTOR-ban 115 új folyóiratot és több mint 30 szakpolitikai intézet több mint 5400 nyílt kutatási jelentését tartalmazza.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó.
- Távoli eléréssel eduiD-n keresztül érhető el erről a linkről.
- Új platformra költözött a L’Harmattan kiadó digitalizált és folyamatosan bővülő állománya. A magas színvonalú társadalomtudományi vonatkozású szakkönyveket a L’Harmattan szépirodalmi portfoliója teszi teljessé.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó. A távoli hozzáféréshez válaszd a Bejelentkezés alatt az „eduID bejelentkezés” opciót, majd a Budapest Metropolitan University-t, végül pedig add meg Neptunban is használt felhasználóneved és jelszavad.
MeRSZ - Magyar Elektronikus Referenciamű Szolgáltatás
- A magyar nyelvű alapművek, összefoglaló kézikönyvek, felsőoktatási tankönyvek teljes szövegű gyűjteménye. Jegyzetelhető, hivatkozható, online kereshető.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó.
- Távoli eléréshez válaszd a „Belépés eduID azonosítóval” opciót, majd a Budapest Metropolitan University t, végül pedig add meg Neptunban is használt felhasználónevedet és jelszavadat.
- A kutatási területek széles körét átfogó adatbázis-gyűjtemény, amely többek között Üzleti, Társadalomtudományi, Művészeti tartalmakat biztosít. Gyűjtőkörébe tudományos, szakmai folyóiratok, heti és napilapok, online publikációk is tartoznak. Számos magyar nyelvű szakfolyóirat is elérhető benne.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó. Távoli eléréshez a listából a Budapesti Metropolitan Egyetemet kell kiválasztani, majd a megszokott Neptunos adatokkal lehet belépni.
- Átfogó üzleti témájú adatbázis, amelyben több millió tudományos és szakmai publikáció, heti- és napilapcikk, piackutatási jelentés, disszertáció, könyv és videó érhető el.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó. Távoli eléréshez a listából a Budapesti Metropolitan Egyetemet kell kiválasztani, majd a megszokott Neptunos adatokkal lehet belépni.
- Több mint 2000 megvásárolt és nyílt hozzáférésű (OA) e-könyv érhető el benne, legtöbbje angol nyelven.
- A ProQuest eduID azonosítást használ, csak az egyetemen megszokott felhasználónév és jelszó szükséges a belépéshez.
Bibliográfiai és tudománymetriai adatbázis. Az Egyetem IP tartományán belépés nélkül használható. Távolról intézményi (eduID) belépéssel érhető el. Ehhez az intézményen át történő bejelentkezést kell választani (Sign in via your organization), majd az egyetem kiválasztása után a METU-n megszokott belépési adatokkal lehet kapcsolódni.
- A Statista a világ egyik vezető platformja a statisztikai és piaci adatok területén. Több mint másfél millió statisztika, előrejelzés, dosszié, jelentés és infografika érhető el rajta, forrásainak száma meghaladja a 22.500-at, és 80.000 témát fed le.
- Minden adat azonnal letölthető, négy szerkeszthető formátumban. Mindemellett az intézmény összes hallgatója, oktatója és egyéb dolgozója teljeskörű felhasználási és publikációs jogosultságot kap az adatokhoz (hasznos pl. konferencia-előadáshoz). A Statista lehetőséget biztosít automatikus hivatkozáskészítésre is.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó.
- A campusokon kívüli hozzáféréshez pedig használható az eduID-s (Shibboleth) belépés. Ennek a menete itt olvasható, a felhasználónév és jelszó az egyetemen megszokott Neptun belépési adatok. : https://www.statista.com/getting-started/your-access-to-statista-shibboleth
- Az oldalon számos könyv és jegyzet érhető el online pdf formátumban természettudomány, társadalomtudomány és műszaki tudomány kategóriákban.
- A szolgáltatás keretében bejelentkezés után elérhetők extra funkciók is: teljes szövegben való keresés, könyvjelzőzés, letöltési és nyomtatási lehetőség.
- A METU hálózatán (beleértve a wifit) nem kell felhasználónév és jelszó.
- A campusokon kívülről az oldalt a jobb felső sarokban az eduID Belépés ikonon át lehet elérni. A felhasználónév és jelszó az egyetemen használt Neptun belépési adatok.
A kiadó saját megjelenésű könyvei, főként művészettörténeti, kultúrtörténeti témakörökben érdemes itt is kutatni.
Az adatbázis intézményi eduID belépéssel érhető el a fenti linken. A felhasználónév és jelszó ugyanaz, mint a Neptunban.
Egyéb, ingyenesen vagy részben ingyenesen elérhető források:
ARTFACTS: Nemzetközi online galéria- és múzeum-adatbázis. Művészeti témájú cikkeket is tartalmaz. A kiállítások keresőfelületén aktuális, jelenleg is látogatható kiállításokat találsz.
BASE - Bielefeld Academic Search Engine: Interdiszciplináris tudományos írások keresője. Lehet csak OA, azaz nyílt hozzáférésű, dokumentumokra keresni. Érdemes dokumentumtípusra is szűkíteni, mert sokféle anyagot gyűjt
Bor és Párlat: A Bor & Párlat magazin online számait lapozgathatod és ingyenesen letöltheted.
DIA - Digitális Irodalmi Akadémia: Legújabb kori és kortárs magyar irodalom szerzőinek életműve teljes szöveggel.
Digital Commons Network: Egyetemi kiadványokat fog össze. Tématerületek szerint vizuálisan is lehet választani a főoldalon, és szövegesen is lehet a területeken belül keresni. Társadalomtudományok, jog, humántudományok teszik ki a nagyobb részét.
Digitális Képarchívum: Magyar vonatkozású, oktatási és tudományos, illetve kulturális szempontból értékes képek gyűjteménye.
Digitális Tankönyvtár: Magyar nyelvű tankönyveket, szakkönyveket, cikkeket találsz ebben az adatbázisban, kommunikáció, turizmus, gazdaság és egyéb témákban is.
DOAB – Directory of Open Access Books: A Hágai Nemzeti Könyvtár által felügyelt nemzetközi kezdeményezés, ingyenesen hozzáférhető, idegen nyelvű szakirodalmak gyűjteménye. Találsz benne művészeti, üzleti, de akár nyelvészeti témájú anyagokat is.
DOAJ – Directory of Open Access Journals: Nemzetközi szinten gyűjtött, humán- és reáltudományokkal foglalkozó folyóiratok, cikkek, tanulmányok ingyenes gyűjteménye. Az angolon kívül magyar, francia, spanyol, olasz és portugál nyelvű anyagokat is találhatsz.
Econbiz: A Német Nemzeti Közgazdasági Könyvtár és a Kölni Egyetemi és Városi Könyvtár együttműködéséből létrejött adatbázis. Német és nemzetközi üzleti és gazdasági adatbázisok tanulmányait foglalja magában.
Elsevier ScienceDirect:Az Elsevier kiadó Open Access (szabadon elérhető) kiadványaira is lehet keresni. Az itt elérhető folyóiratok szakirodalmi forrásként felhasználhatóak.
EUROPA Homepage: Az Európai Unió hivatalos honlapja. Itt olvashatsz az Európai Unióról, szakpolitikájáról, az uniós jogról és minden más unióval kapcsolatos információt megkaphatsz.
Europeana:Európa legnagyobb elektronikus gyűjtőoldala. Közös felületet biztosít az Európai Unió országaiban digitalizált szöveges és muzeális kulturális örökség eléréséhez.
Eurostat: Európai Uniós statisztikákat találsz itt angol nyelven, gazdasági, társadalmi, kereskedelmi és egyéb témákban.
Fortepan: Online privátfotó gyűjteményben böngészhetsz és tölthetsz le belőlük. A fotók 1900-1990 között készültek.
Fotótár Lechner Tudásközpont: Ikonikus épületeket, műemlékeket, híd- és útépítéseket bemutató archív fotógyűjtemény.
Google Scholar: „Google Tudós”. Lehivatkozható szakcikkeket kereshetsz bármilyen témában házi dolgozathoz, szakdolgozathoz. Vegyes adatbázis, nem biztos, hogy mindent megtalálsz teljes szöveggel, ilyenkor érdemes tovább keresni a többi adatbázisban.
GoogleArtProject: Virtuális sétákat tehetsz a világ különböző múzeumaiban, köztük a Szépművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában is.
Hungaricana: Közgyűjteményi portál, melynek célja a különböző nemzeti gyűjteményekben fellelhető kultúrkincsek hozzáférhetővé tétele. Múzeumi gyűjtemények, levéltári anyagok, az Országgyűlési Könyvtár gyűjteményei, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára, és a Magyar Külügyminisztérium kiadványai is elérhetőek benne.
IMF eLibrary: Az IMF (International Monetary Fund) elektronikus könyvtára. Az adatbázisban az IMF kiadványai és statisztikai adatai kereshetőek.
The Internet Archive: Weboldalak, egyéb források (többek között videók, rádiófelvételek, képek, kották) 1996-tól archivált változatait találhatod itt.
KSH Tájékoztatási Adatbázis: A Központi Statisztikai Hivatal idősorokat tartalmazó, többszempontú lekérdezést és egyéni táblázat-összeállítást lehetővé tevő statisztikai adatbázisa. Ágazati és területi adatokat tartalmaz.
Magyar Hangosfilm Adatbázis: Régi magyar filmek galériája és gyűjteménye. Nemcsak nézheted a régi filmeket, de keletkezésük történetét is elolvashatod.
Magyar Jogszabálykereső: Hatályos magyar jogszabályok elektronikus gyűjteménye.
Magyar képzőművészeti adatbázis: Magyarországi képzőművészek és műveik adatbázisa képekkel a románkori kezdetektől a 20. század közepéig terjedő időszakból.
Marketing és menedzsment: Könyvtárunkban nyomtatottan elérhető folyóirat digitális változata.
MATARKA - Magyar Folyóiratok Tartalomjegyzékeinek Kereshető AdatbázisaA magyar kiadású szakfolyóiratok tartalomjegyzékét dolgozza fel. Vegyes adatbázis, nem biztos, hogy mindent megtalálsz teljes szöveggel. Matarka oktatóvideó ITT
MEK - Magyar Elektronikus Könyvtár:Magyar, vagy közép-európai vonatkozású, alapvetően szöveges anyagok, illetve hangoskönyvek gyűjteménye. Keresésnél figyelj a kiadás dátumára, mert elég régi anyagokat is tartalmaz.
MTI - Fotómozaik: A Magyar Távirati Iroda 1938-2006 közötti fotóarchívuma, amely Közép-Európa egyik legnagyobb fotótára.
MTV Online: MTV korábbi magyar gyártású műsorainak (híradók, műsorok, filmek, mesék) archívuma, amely a Kossuth Rádió korábbi adásait is tartalmazza.
NAVA - Nemzeti Audiovizuális Archívum: A NAVA feladata a magyar vonatkozású videó- és hanganyagok gyűjtése. Bizonyos gyűjteményei bárhonnan szabadon megtekinthetőek, egy részüket azonban kizárólag a METU számítógépeiről érheted el.
Open Book Publisher: A cambridge-i székhelyű tudományos kiadó által bölcsészet- és társadalomtudományi témájú, angol nyelvű művekhez férhetsz hozzá.
Project Gutenberg: Public Domain-be került könyveket kínál számos nyelven. A könyvek nem frissek, de filozófia, szociológia, művészettörténet, stb. területen értékes forrásokat is tartalmaz.
TuDoKK – Tudományos Dokumentumok Közös Kereső: Magyar egyetemek és kutatóintézetek online anyagait szedi össze. Távolról teljes szöveggel is elérhető jelentős részük, különösen a doktori disszertációk. Kiemelten értékes a Magyar Tudományos Akadémia REAL tára.
Turizmus Bulletin: Magyar nyelvű turisztikai szakfolyóirat.
UNdata: Az Egyesült Nemzetek online statisztikái
Virtuális Diamúzeum: A Diafilm-történeti Gyűjtemény az egyetlen ilyen jellegű hazai gyűjtemény. A filmekhez tartozó korabeli katalógusokat és sok hasznos információt is találhatsz.
Web Gallery of Art: Virtuális múzeum és kereshető adatbázis az európai festészetről és szobrászatról a 11. századtól a 19. századig. Minden alkotóhoz tartozik rövid életrajz, szerepel a műveik listája, a legfontosabb tudnivalók. Böngészés közben lehetőség van a korszakok zenéjének meghallgatására is, amely szintén kereshető.
Web-jogtár: Törvények és országgyűlési határozatok elektronikus gyűjteménye.
Witcombe: Művészettel, művészettörténettel foglalkozó tematikus linkgyűjtemény. Képek, könyvek, folyóiratok, szakdolgozatok, rövidebb videók, tudományos értekezések között böngészhetsz.
World Digital Library: A világ egyes országainak kulturális anyagait töltheted le, olvashatod el vagy hallgathatod meg különböző formátumban.
World Health Organisation: A Világegészségügyi Szervezet online statisztikái
Worldbank – Open Knowledge Repository: Széles spektrumú adatbázis a fejlődő országokról. Könyvek, jelentések, irányelvek, stb. érhetőek el benne.