Erasmus+ International Staff Training Week- ’Sustainable solutions in our everyday activities’
A fenntarthatósági kérdések jegyében
Közel 30 résztvevővel, 18 ország 12 felsőoktatási intézményének képviseletével rendezte meg a Budapesti Metropolitan Egyetem Nemzetközi Koordinációs Irodája 2024. május 20-24. között Erasmus+ International Staff Training Week eseményét. A nagysikerű rendezvénynek idén az Infopark adott otthont. A tematikus projekthét a ’Sustainable solutions in our everyday activities’ fantázianevet kapta, és ennek szellemében történt az előadók felkérése, a programok összeállítása. A Staff Week során egyetemünk mindkét kara, több oktatója, illetve egyes támogató részlegek munkatársai is segítséget nyújtottak annak érdekében, hogy a nemzetközi vendégek megismerhessék a METU innovatív, sokszínű és a fenntarthatósági kérdésekre fókuszáló gyakorlatát.
A résztvevők többsége EU tagállami felsőoktatási intézményből érkezett (Németország, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország, Csehország), azonban az Európai Unión kívüli országokból is ellátogattak a rendezvényre (Malajzia, Indonézia, Bosznia-Hercegovina, Törökország).
Az eseménydús hetet pünkösdhétfőn egy kötetlen „icebreaking” ismerkedéssel nyitottuk a Dürer Kertben, amelynek jó hangulatát a tavaszi felhőszakadás sem tudta meggátolni. Keddtől kezdődően indultak a tematikus workshop-ok, amelyek közben minden egyes résztvevő bemutatta képviselt intézményét is, így a Staff Week lehetőséget adott nemzetközi kollégáinknak is arra, hogy egymás között kapcsolatot építsenek és kölcsönösen tanuljunk egymás jógyakorlatairól – Groningentől kezdve Isztambulon át Kuala Lumpurig.
Dr. Rada Péter, nemzetközi rektorhelyettes köszöntőjében hangsúlyozta a METU mindennapokban is megnyilvánuló elkötelezettségét a „zöld” és innovatív eljárások iránt, és röviden bemutatta azt, hogy az Arizona State University-vel kötött stratégiai partnerség ezt miként tudja tovább erősíteni. Weininger Fatima, intézményi Erasmus koordinátor bemutatta a METU nemzetközi törekvéseit és a Nemzetközi Koordinációs Iroda feladatát, munkatársait.
A képzési hét alatt vendégeink városnéző túrán vettek részt, a Duna-part, a Parlament és a Szent István Bazilika érintésével, megismerkedhettek a METU különböző egységeivel, érdekes és részletes előadásokon vehettek részt, amelyek a fenntartható turizmusra irányították a figyelmet. Egyes résztvevők az általános bemutatkozáson túlmenő, a fenntarthatóság témaköréhez kapcsolódó előadásokat is tartottak, amely események a METU hallgatói számára is látogathatóak voltak. A METU hallgatók és a meghívott oktatók közötti kapcsolatépítést különösen erősítette, hogy Burak Dogu professzor (Izmir University of Economics) külön workshopot tartott a KÜT kar hallgatói részére, a Fenntarthatósági Tanulmányok Intézet meghívására. Burak Dogu ’Environmental mobilizations and networking’ címmel mutatta be kutatásait, Ilze Krumina (Alberta College, Lettország) pedig a közösségi média és a zöld kérdések napirendre kerülését vizsgálta a ’The issue of sustainability in social media’ címet viselő prezentációjában.
A Művészeti- és Kreatívipari Kar sokszínű képzési portfóliójának megismerésén túl Révész Bálint ’Uprooted – The Olympic Tribe’ címet viselő dokumentumfilmjének vetítésén vehettek részt vendégeink, melyet élénk diskurzus követett. Az „Uprooted”-nál aligha lehetett volna helytállóbb választás abból a célból, hogy bemutassuk, milyen érzékenységgel fordul a trópusi esőerdők kivágása elleni küzdelem témaköre felé egy, nemzetközi szinten is ismert és elismert METU oktató. Ugyancsak a fenntarthatóság és az újrahasznosítás jegyében, a Staff Week résztvevői maradék ruhaszövetekből maguk szabhatták ki és varrattak táskát, hajgumit, bevásárlózsákot és kisebb horgolt kiegészítőket is készíthettek maguknak.
A Staff Week eseményei mellett egyes partnerekkel külön megbeszélésekre is sor került. Ennek keretében az ART kar együttműködési megállapodást írt alá az indonéz LSPR (LSPR Communication & Business Institute – Jakarta) egyetemmel, amely közös képzések kialakításához nyújthat alapot a jövőben. Az észak-katalóniai Gironában található, nagy presztízsű ERAM (Escola Universitària de les Arts) intézménnyel pedig elsősorban fashion design, textilipar, művészeti instruktor és tervezőgrafika témakörök mentén indulhat együttműködés.
A tartalmas hét zárásaként minden résztvevő a saját országából hozott virágmagokat ültetett el közösen a szervezőkkel, amelyek ténylegesen és szimbolikusan is kifejezik a tovább fejlődő nemzetközi kapcsolatainkat. A búcsúebéden megfogalmazott ígéreteinkhez híven nemzetközi partnereinket a 2024/2025. akadémiai évben is hívjuk és várjuk a METU Erasmus Staff Week eseményre.
2024. 06. 06.
Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …