A gazdaság versenyképessége kapcsán meghatározó a pénzügyi rendszer fejlettsége; gyakran ez a terület az egyik fő mozgatórugója további iparágak technológiai alapú megújulásának. Fintech, AI és Digitalizációs Intézet kiemelt célkitűzése, hogy a folyamatosan változó és innoválódó, digitalizálódó gazdasági környezetre válaszul a közgazdasági és pénzügyi szakemberképzés elősegítése, valamint a pénzügyi tudatosság fejlesztése érdekében aktuális, gyakorlatorientált és piacképes, a hallgatók munkaerőpiaci érvényesülését elősegítő tudást nyújtson, valamint ösztönözze az innovatív gondolatok megfogalmazását, azok megvalósítását és ennek kapcsán a vállalkozói szemléletmód és attitűd kialakulását.
Ennek érdekében az Intézet folyamatosan kutatja az aktuális digitális pénzügyi innovációs trendeket, és az általa gondozott képzések keretében azokhoz szorosan kapcsolódva ismerteti meg a hallgatókat a pénzügyi digitalizáció legújabb technológiáival, aktuális eredményeivel és dilemmáival (FinTech újítások, mesterséges intelligencia, blokklánc és elosztott főkönyvi technológiák stb.). Ebben az Intézetet a METU oktatói csapata mellett jelentős hazai és nemzetközi gyakorlati tapasztalattal rendelkező vendégelőadóink segítik.
A pénzügyi innovációk és az ezeket támogató fejlett technológiák mellett az Intézet kiemelten fókuszál a vállalkozásfejlesztés és startup menedzsment támogatására is, e téren az oktatáson túl a METU égisze alatt működő Hungarian Innovation Hub-bal (HIH) és a startup és FinTech ökoszisztéma meghatározó szereplőivel együttműködésben szakmai rendezvények, workshopok és versenyek (pl. hackathonok, ideathonok) szervezésével, nemzetközi kapcsolatok építésével, mentorprogramjával, a METU, a BME és a NJE együttműködésében megvalósuló cross-university startup kurzus támogatásával és egy élénk startup ökoszisztéma segítésével ösztönzi az induló vállalkozásokat és az üzleti innovációt.
Szakmai kapcsolatok:
- Hungarian Innovation Hub
- Magyar Fintech Szövetség
- Mesterséges Intelligencia Koalíció
- Blockchain Koalíció
- Magyar Nemzeti Bank
Képzéseink:
- Pénzügyi digitalizációs és compliance tanácsadó szakirányú továbbképzés
- A mesterséges intelligencia üzleti és pénzügyi alkalmazásai szakirányú továbbképzési szak
Oktatók:
Dr. Fáykiss Péter, PhD intézetvezető egyetemi docens
E-mail: pfaykiss@metropolitan.hu
TDK Témák:
- Blockchain technológia hatása a bankrendszerre
- A FinTech cégek szerepe a hagyományos banki szolgáltatások átalakításában
- A mesterséges intelligencia alkalmazása a pénzügyi kockázatelemzésben
- Kiberbiztonsági kihívások a digitális pénzügyi szolgáltatások területén
- Okos szerződések és hatásuk a pénzügyi szolgáltatásokra
- A kriptoeszközök szabályozásának nemzetközi összehasonlítása