„Megtisztelő és inspiráló feladat, hogy hatással lehetek ifjú emberek gondolkodására”
Kérdezd a mentort! sorozatunk következő interjújában Gócza Anita válaszol Lukács Beáta, a Kommunikáció és médiatudomány szak nagykövetének, kérdéseire. Anita főként rádiós és online újságírás témában oktat, valamint a podcast készítés rejtelmeibe vezeti be a hallgatókat. Interjúnkból megtudhatod, hogyan miért pont ezekben a műfajokban mozog otthonosan és, hogy mi az oka annak, hogy ezek nem fognak ezek eltűnni még 20 év múlva sem.
Mennyire volt új a tanári szerep, amikor tanítani kezdtél a Metropolitanen?
Gócza Anita: Egyáltalán nem volt új, hiszen középiskolás korom óta tanítok angolt, bár elsősorban magántanítványaim voltak korábban. A nyelvtanításban és az újságírás oktatásában ráadásul az is közös, hogy a különböző helyzetgyakorlatok lehetőséget adnak a tanítványok megismerésére. Az első pillanattól nagyon élveztem a tanítást, az meg különösen megtisztelő és inspiráló feladat, hogy hatással lehetek ifjú emberek gondolkodásának alakulására. Az évek alatt egyre több volt tanítványom írásával, műsorával találkozom a különböző médiafelületeken, és ez nagyon jó érzés.
Hogyan szerettél bele a rádiózás világába?
G.A.: Tulajdonképpen véletlenül. Azt tudtam, hogy kulturális újságírással szeretnék foglalkozni, és a Bálint György Újságíró Iskola képzésén a Magyar Rádió Zene-szó című műsorának szerkesztőségét választottam gyakorlati helynek. Talán leginkább azért, mert Petrányi Judit vezette, akinek a mesterségbeli tudása garanciát jelentett arra vonatkozóan, hogy ha valahol, akkor ott biztosan megtanulhatom, amire szükségem lesz később újságíróként. És nem is tévedtem. A rádiózás - a tévézéssel ellentétben - kétszemélyes műfaj: csak te és az interjúalany – vagyis minden adott egy jó beszélgetéshez.
Milyen témáról készítenél podcastot?
G.A.: Sok téma érdekel, de ami most leginkább foglalkoztat, az a köztéri emlékművek kérdése. Van értelme a kőből készült újabb és újabb budapesti emlékműveknek? Biztos ez a legeredményesebb és célravezetőbb módja az emlékezet alakításának? Egyelőre meglehetősen szkeptikusan gondolkodom a kérdésről, de jó érvekkel bármiről meggyőzhető vagyok.
Mit gondolsz a rádiózás jövőjéről?
G.A.: Azt nem tudom, hogy rádióban fognak-e hallgatni interjúkat az emberek 20 év múlva, de abban biztos vagyok, hogy lesz olyan platform, ahova különböző hanganyagokat készítenek majd újságírók, és arról is meg vagyok győződve, hogy az igény is egyre nagyobb lesz ezekre az „adásokra”.
2021. 03. 25.Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …